Tri najdôležitejšie fakty o cisárskom reze. Toto musí poznať bez výnimky každá žena!

Príchod nového života na svet je pre matku nádherný a zároveň veľmi ťažký zážitok, na ktorý nikdy nezabudne. Všetko sa začína v ten moment, kedy sa nastávajúca mamička dozvie, že vo svojom bruchu nosí bábätko a končí to pôrodom. Lenže niektoré ženy si bohužiaľ nemôžu vybrať spôsob, akým svoje dieťa privedú na svet.

Aj napriek tomu, že by si priali prirodzený pôrod, musí sa napr. zo zdravotných dôvodov, urobiť tzv. Cisársky rez. Tak sa poďme pozrieť na to, čomu všetkému tieto ženy musia počas tohto zákroku čeliť.

Je to chirurgický zákrok

Cisársky rez je najčastejšia pôrodnícka operácia a je všeobecne známa ako veľký a náročný chirurgický zákrok. Zároveň je však v ohrození nielen matka ale aj dieťa. Preto, aj napriek tomu, že si rodičia priali, aby pri pôrode boli obaja dvaja, to v tomto prípade nie je možné. Žena je teda na sále úplne sama a musí byť naozaj veľmi silná a statočná, navyše musí vziať i do úvahy, že jej po zákroku zostane jazva na bruchu.

bab

Nevedomosť lekárov

Keď žena rodí klasickým spôsobom, všetky riziká zmiznú, teda vo väčšine prípadov, hneď ako sa bábätko narodí. Lenže v prípade cisárskeho rezu sú si lekári stopercentne istí, že je všetko v poriadku, až keď sa žena prebudí z anestézie.

Pre niektoré ženy môže byť aj traumatický zážitok, že pri cisárskom reze necíti žiadnu bolesť, len pohyby, ku ktorým pri tomto zákroku dochádza. Preto by s týmto mala byť žena pred pôrodom oboznámená.

Rekonvalescencia je náročná

Nielen samotný cisársky rez je náročný, ale aj celkové zotavovanie je pre ženu veľkým trápením. Ale určite každá mamička potvrdí, že nech ju bolí čokoľvek a akokoľvek, pre svoje bábätko je schopná urobiť všetko na svete. Preto tieto mamičky zvládajú starostlivosť o seba aj svoje malé na jedničku – dokonca niekedy zabúdajú myslieť aj na to, že ich vlastne vôbec niečo bolí.

Tiez sa Vam moze pacit