Tymián usmrtil za 3 dni rakovinu prsníka

Zdravotné účinky tymianového esenciálneho oleja

Tymianový esenciálny olej patrí medzi najsilnejšie antioxidanty známe ľudstvu. Podporuje imunitný, respiračný, nervový a ďalšie telesné systémy. Obsahuje veľké množstvo látky thymol. Thymol patrí do skupiny látok nazývanej „biocídy“. Ide o substancie, ktoré dokážu usmrcovať veľké množstvo škodlivých organizmov a patogénov. Okrem účinkov na zdravie vo všeobecnosti majú esenciálne oleje, medzi nimi aj tymianový, výbornú schopnosť usmrcovania rakovinových buniek.

Tymianový esenciálny olej zneškodnil až 98% rakovinových buniek prsníka

Tymian pochádza z oblasti Stredomoria a bol široko využívaný už antickými Grékmi. Aj v súčasnosti je veľkou súčasťou stredomorskej kuchyne. Možno aj to je dôvod, prečo grécke ženy majú až o polovicu nižší výskyt rakoviny prsníka v porovnaní s ostatnými národmi. Onkologickí výskumníci na Calal Bayar Univerzite v Turecku sa podujali vykonať štúdiu, ktorá by zistila, aké účinky má divoký tymian na aktivitu buniek rakoviny prsníka.

Svoje zistenia publikovali aj v žurnáli Nutrition and Cancer. Objavili, že tymian spúšťa v bunkách rakoviny prsníka bunkovú smrť. Konkrétne sa preukázalo, že tymianový olej usmrtil 98% ľudských buniek rakoviny prsníka (MCF-7) v skúmavke pri koncentrácií len 0,05%. Dokonca, aj pri koncentrácii tak malej ako 0,01% stále usmrcoval 40% buniek.

Týmito výsledkami sa tymianový olej ukázal ako zatiaľ najsilnejšia známa protirakovinová látka.

V ďalších štúdiách sa potvrdili účinky tymianu aj na rakovinu ústnej dutiny a vaječníkov.

Užívanie tymianu

V Ayurvedskej medicíne sa tymian používa už odpradávna kvôli svojim silným antioxidačným, antibakteriálnym a antifungálnym vlastnostiam. Je ho možné využiť napríklad aj pri zbavovaní sa Candidy a kvasinkových infekcií. Tymian tak môže byť veľmi vhodným doplnkom zdravej stravy zameranej na bio ovocie, zeleninu a nespracované potraviny. Užíva sa zvyčajne ako korenie pri varení jedál. Môžete si však z neho veľmi jednoducho pripraviť tiež čaj.

Zdravotné účinky tymianu

  • znižuje prejavy syndrómu chronickej úvahy
  • reguluje menštruáciu, zmierňuje kŕče
  • zvyšuje cirkuláciu krvi a zvyšuje krvný tlak (pozor by si mali dávať ľudia s vysokým krvným tlakom)
  • predchádza celulitíde
  • pomáha pri nespavosti

Tiez sa Vam moze pacit