V dnešnom článku si povieme viac o 18 takýchto veciach s expiračnou dobou, o ktorých ste to zrejme ani len netušili!

Trošku si to rozdelíme..

Technické pomôcky

1. Hasiace prístroje – 1 až 2 roky

V prípade že sa poškodia hasiace prístroje alebo ich súčasti, mali by ste ich čím skôr vymeniť, inak v prípade požiaru nemusia správne fungovať.

2. Dezinfekčné prostriedky 6 mesiace až 1 rok

Mnoho dezinfekčných prostriedkov stráca svoju účinnosť už po 6 mesiacoch až 1 roku.

3. Odpudzovače hmyzu – 2 roky

Po 2 rokoch státia v skrinke väčšina odpudzovačov hmyzu sa stáva nepoužiteľnými. Ak je repelent hmyzu starší ako 2 roky, vymeňte ho.

4. Elektrické predlžovačky – 2 až 3 roky

Zrejme každý z nás doma používa elektrické predlžovačky, v ktorých si nabíjame mobily či notebooky, napájame kanvice pre zohrievanie vody na kávu a zapájame mnohé iné elektrické spotrebiče. Nezabúdajte však na to, že aj tieto elektrické pomôcky majú svoje obmedzenia. Ak ich preťažujete, alebo intenzívne využívate, môžu sa rýchlejšie opotrebovať. Pravidelne ich preto kontrolujte a pri náznakoch poškodenia alebo únavy materiálu ich radšej vymeňte.

Kuchyňa

5. Korenie – 6 mesiacov až 3 roky

Po čase zvyknú korenia strácať svoju vôňu a chuť. U mletých korenín je táto doba pomerne krátka – už po 6 mesiacoch ich kvalita výrazne klesá. U ostatného korenia sa pohybuje medzi dobou 6 mesiace až 3 roky. Indikátorom je oficiálna doba spotreby uvádzaná na ich obale, no môže sa od nej líšiť.

6. Múka – 6 až 12 mesiacov

Jemná múka sa môže skladovať približne 6 mesiacov. Hrubá o niečo dlhšie, zvyčajne po dobu 12 mesiacov. Dlhšie múku nedržte, mohla by sa v nej začať tvoriť pleseň a nebezpečné mykotoxíny.

Bižutéria a obuv

7. Podprsenky – 1 až 2 roky

Mali by ste vedieť, že ani podprsenky nevydržia naveky. Dokonca by ste ich mali vymeniť ešte skôr ako je na nich vidieť zjavné poškodenie. Taktiež vedzte, že posedné výskumy ukazujú na súvis medzi nosením podprsenky a možným vznikom rakoviny prsníka. Ich nosenie preto obmedzte len na nevyhnutný čas mimo domu.

8. Bežecké topánky, tenisky – 1 rok

Keď na topánkach prejdete zhruba 400 km, ich podrážky aj švy sa začnú rozpadať. Vtedy takéto topánky spôsobujú nadmerné zaťaženie viacerých kĺbov nôh – od členkov, cez kolená až po bedrové kĺby.

Detské veci

9. Detské autosedačky – 6 až 10 rokov

Pena a plasty autosedačiek sa časom začnú rozpadať. Pomaly strácajú svoj tvar i pevnosť a dieťa už nechránia tak dobre, ako keď sú nové. Pre jedno až dve dieťa vám autosedačka vydrží, ak ich kupujete nové. Horšie je to, ak ich kupujete použité od ruky. V takom prípade nekupujte staršie než 2 až 3 ročné sedačky a nepoužívajte ich viac ako na jedno dieťa.

10. Detské cumlíky – 2 až 5 týždňov

Cumlíky z latexu by mali byť vymieňané pravidelne, pretože latex sa pomerne rýchlo rozpadá. Do štrbín sa potom ľahko dostávajú a prežívajú v nich patogénne baktérie.

Veci osobnej hygieny

11. Kefa na vlasy – 1 rok

Kefy na vlasy by ste mali pravidelne čistiť aspoň raz do týždňa a vymieňať ich raz ročne. Ak je vaša kefa na vlasy vyrobená z prasacích štetín, potom si zaobstarajte novú každých 7 až 10 mesiacov.

12. Parfumy a toaletné vody 1 až 3 roky

Parfumy a toaletné vody, ktoré obsahujú éterické oleje vydržia aj 3 roky, ak skladujú v chlade a dobre uzatvorené, inak len zhruba 1,5 roka.

Veci do kúpeľne

13. Špongie – 2 týždne

Pomôcky do sprchy priťahujú plesne a huby. Preto je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali špongie a kefky po ich expiračnej dobe.

14. Zubné kefky – 3 mesiace

Keď sa štetinky začnú ohýnať, vtedy by mala byť zubná kefka vymenená.

15. Peroxid vodíka – 2 mesiace

Peroxid vodíka je výborný domáci dezinfekčný prostriedok, avšak po čase sa rozpadá na vodu.

Preto je potrebné ho vymieňať približne každé 2 mesiace.

16. Uteráky – 1 až 3 roky

Po sprche či kúpeli všetci z nás zvykneme zavesiť mokrý uterák na vešiak, aby tam vyschol. Dokonca ani opratie niekedy ich kontamináciu nevyrieši. To dokáže len vyvarenie alebo pratie pri vysokej teplote. Po čase sa však uteráky týmto spôsobom zničia a je vhodné ich vymeniť za nové.

Spálňa

17. Vankúše – 2 až 3 roky

Na vašom vankúši spíte každú noc, rolujete ho a stláčate, až kým si nenájdete najvhodnejšiu polohu.

To časom spôsobuje, že vankúš stráca svoj tvar a vy začnete pociťovať bolesti krku.

 

18.  Šľapky a papuče

Po celom dni nosenia napevno zviazaných šnurovacích topánok či chodení v lodičkách na vysokých opätkoch, kto by neuvítal domáce papuče alebo šľapky? Tie však rovnako ako iné oblečenie je potrebné pravidelne čistiť alebo prať v pračke, prípadne ručne – podľa typu obuvi.

Tiez sa Vam moze pacit