V dnešnom článku Vám povieme o príznakoch, ktoré nám pomôžu zistiť, či sa v našom tele nevytvára potenciálne nebezpečná krvná zrazenina!

Zrážanlivosť

Je vlastnosť krvi, ktorá nám chráni život pred tým, aby sme pri poraneniach nevykrvácali. Každý z nás to už určite zažil, ako rana začne krvácať a po chvíli sa krvácanie samo zastaví. Existujú však aj situácie, kedy zrážanlivosť krvi náš život môže naopak ohroziť.

Je tomu tak vtedy, ak sa krv zrazí nie na povrchu rany, ale vnútri našich žíl a takáto zrazenina potom zablokuje priechod krvi.

1. Opuch jednej končatiny

Opuch nohy je častým príznakom trombózy – uviaznutá krvná zrazenina, ktorá bráni správnej cirkulácii krvi. Táto zdravotná komplikácia postihne každoročne desaťtisíce Slovákov. Je teda bežnejšia než by sa na prvý pohľad zdalo. A čo je ešte horšie, tisíce ľudí ročne jej u nás podľahnú.

2. Bolesť v nohe alebo jej znecitlivenie

Bolesť alebo znecitlivenie nohy je popri opuchoch ďalším častým príznakom krvnej zrazeniny. Druh bolesti môže niekedy pripomínať kŕče.

3. Červené pruhy na pokožke

Mnohí o tom nevedia, no modrina je forma krvnej zrazeniny. Nie je však nebezpečná, keďže čiastočky zrazenej krvi sú pri nej veľmi malé. Prúžky sú však už niečo úplne iné. Ak na vašej pokožke spozorujete takéto útvary, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

4. Bolesti v hrudníku pri hlbokom nádychu

Ak počas hlbokých nádychoch pociťujete v hrudníku pichavú alebo tlakovú bolesť, môže ísť o príznak krvnej zrazeniny pri srdci alebo v pľúcach. Tento druh zrazeniny môže mať fatálne následky, preto urýchlene vyhľadajte pomoc lekára.

5. Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je ďalším príznakom krvnej zrazeniny v pľúcach. Tú môže sprevádzať točenie hlavy, nevoľnosť, búšenie srdca alebo chrapčanie v hrudi. Každý z týchto príznakov si vyžaduje vyšetrenie lekárom.

6. Nevysvetliteľný kašeľ

Keď sa u vás vyskytne kašeľ, ktorý si nedokážete vysvetliť, spozornite a zamerajte svoju pozornosť na svoj dych, hrudník a srdečný tep. Ak kašeľ neprechádza a sprevádzajú ho aj netypické prejavy v dýchaní alebo srdečnej činnosti, vyhľadajte pre istotu lekársku pomoc. Príčina môže byť práve nebezpečná krvná zrazenina.

7. Silné bolesti hlavy

Náhle a silné bolesti hlavy, pri ktorých máte dokonca ťažkosti s videním, často predstavujú príznak výskytu krvnej zrazeniny v mozgu. Následkom môže byť mozgová mŕtvica, preto okamžite choďte na pohotovosť, prípadne volajte rýchlu záchrannú pomoc.

8. Bolesti v oblasti brucha

Silné bolesti v brušnej dutine sprevádzané opuchmi sú tiež bežnými príznakmi krvných zrazenín. Tu je často problém ich rozlíšiť napríklad od tráviacich ťažkostí. Preto, ak si nie ste istí príčinou, je lepšie vyhľadať odbornú zdravotnícku pomoc.

Faktory vzniku zrazenín

  • fajčenie
  • onkologické ochorenia
  • nadváha
  • tehotenstvo
  • hormonálna antikoncepcia
  • vek, zvlášť u ľudí nad 65 rokov
  • sedavý spôsob života a málo pohybu
  • dlhodobé lety v lietadle

Tiez sa Vam moze pacit