V našom dnešnom článku vám prezradíme jeden skvelý recept na domácu zmes podporujúcu rast vlasov a proti lupinám.

Základom tejto zmesi je obľúbená bylinka, ktorá sa využíva v mnohých svetových kuchyniach na dochucovanie jedál. Okrem jej kulinárskeho využitia má však aj známe medicínske účinky.

Tymian

Tymian sa v Európe používa už od stredoveku. Kedysi sa zvykol vkladať pod vankúše, aby pomohol ľuďom so spánkom a zahnal nočné mory. Slovo tymian je odvodené od gréckeho termínu „thymus“, čo znamená odvaha. Bojovníci v antickom Grécku si ho zvykli pridávať do kúpeľa a tiež ho používali na zvýšenie svojho fyzického výkonu. V ayurvede sa zasa tymian využíva kvôli jeho sťahujúcim, antimikrobiálnym, antiseptickým, protizápalovým a protikŕčovitým účinkom.

Domáci srpej na rast vlasov a obmedzenie lupín

Náš domáci sprej kombinuje účinky 3 všestranných prírodných látok. Okrem už spomínaného tymianu, druhou ingredienciou je jablčný ocot a treťou včelí med. Úlohou jablčného octu je zabezpečiť správnu hydratáciu pokožky na hlave a jej zbavenie sa lupín. Úlohou medu je zasa využiť jeho mocné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, čím sa ma zabrániť premnoženiu patogénnych baktérii na pokožke spôsobujúcich lupiny a začervenanie kože.

Ingrediencie:

  • 0,5 dcl čerstvého tymianu
  • 1 polievkovú lyžicu medu
  • 1 dcl jablčného octu
  • 1 až 2 dcl čistej vody

Postup:

1. Do sklenej nádoby, napríklad od zaváranín, vložte tymian, zalejte ho jablčným octom a nádobu uzavrite viečkom.

2. Nechajte tymian lúhovať v octe 2 až 3 dni.

3. Po vylúhovaní tekutinu sceďte a prelejte do misky.

4. Teraz pridajte med a dobre zamiešajte, aby sa vo výluhu úplne rozpustil.

5. Ak máte citlivú pokožku, rozrieďte výluh v pomere 1:1 alebo 1:2  s čistou vodou.

6. Výslednú zmes prelejte do fľaštičky s rozprašovačom.

Vyrobenú zmes si nastriekajte na pokožku hlavy čím bližšie ku korienkom vlasov. Aplikujte si to na hlavu pravidelne 3 až 4 krát do týždňa. Na začiatok odporúčame vyrobenú zmes rozriediť s vodou v pomere 1 diel octového výluhu a 2 diely čistej vody. Ak vám ocot nebude dráždiť pokožku, neskôr môžete použiť vyššiu koncentráciu prípravku. Onedlho by ste mali spozorovať, ako sa vám prestávajú tvoriť lupiny. No a o pár týždňov až mesiacov začnú vaše vlasy postupne hustnúť, hrubnúť a rýchlejšie rásť.

Tiez sa Vam moze pacit