Varovanie od gynekológov! Týchto 6 menštruačných problémov by ste nikdy nemali ignorovať.

Mnohým ženám by ani príliš nevadilo, ak by preskočili jednu či dve menštruácie. Je však dôležité venovať pozornosť nielen ich pravidelnosti, ale aj ťažkostiam, ktoré sa počas nich vyskytnú a neignorovať ich. Vynechaná, obmedzená alebo príliš silná menštruácia totiž môže byť príznakom nejakého iného, závažnejšieho zdravotného problému Ak sa u vás vyskytnú, je vždy lepšie navštíviť gynekológa, aby vás vyšetril. Zvlášť pozornosť by ste mali venovať nasledovných problémom:

1. Chýbajúca menštruácia

Ak vám vynechajú dve alebo viac menštruačných cyklov a ste si istá, že nie ste tehotná, môže to znamenať zopár nepríjemných správ. Dôvodom môže byť napríklad hormonálna nerovnováha, problém so štítnou žľazou, nadmerné cvičenie, strava, stres alebo predčasná menopauza. Chýbajúca menštruácia môže dokonca vyvolať rast abnormálnych buniek. Okrem bežných testov by mal preto váš gynekológ vykonať aj krvné testy a skontrolovať hladiny vašich hormónov, štítnu žľazu a tiež to, či nemáte polycystické vaječníky.

2. Náhla a silná menštruácia

Ak máte menštruáciu, ktorá vám spôsobuje silné bolesti, môže sa jednať o endometriózu. Ide o ochorenie, pri ktorom abnormálne bunky rastú vo vnútri vašej maternice a môžu prerásť dokonca aj jej vonkajšiu stenu, čo spôsobuje silné bolesti. Uvedené príznaky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. Zvyčajne sú postihnuté ženy, ktoré mávajú bolestivú menštruáciu už od mladosti.

3. Netypické krvácanie

Ak si všimnete medzi jednotlivými cyklami netypické krvácanie, môže to byť úplne normálne v prípade, že užívate antikoncepciu. Pre istotu ale navštívte svojho lekára a nechajte si to skontrolovať. V ojedinelých prípadoch to je aj znakom cysty na vaječníku, fibrómov či predrakovinových štádií na krčku maternice.

4. Nadmerné krvácanie alebo cyklus presahujúci 10 dní

Čo je to nadmerné krvácanie? Definovať sa to dá tak, že vtedy, keď si potebujete vymeniť hygienickú vložku alebo tampón každú hodinu. Podobne ako v predošlých prípadoch, aj tu sa môže jednať o nejaký zdravotný problém ako sú fibrómy, cysty, polypy či adenomyóza (kde endometrické tkanivo prerastá so svalových stien maternice), čo môže vyvolávať anémiu. Uvedené prípady si zvyčajne vyžadujú včasný lekársky zákrok, pretože hrozí myóm a hyperplazia.

5. Neznesiteľné stavy pred menštruáciou

Ak sa z vás v období pred menštruáciou stáva nejaké monštrum, zrejme trpíte predmenštruačnou dysfórickou poruchou. Ide o omnoho horší stav než je klasický predmenštruačný syndróm. Uvedená porucha zahŕňa nekontrolovateľnú žiadostivosť po jedle, zmeny nálady, depresiu, stavy úzkosti, hnev a stratu kontroly nad sebaovládaním. Uvedené prejavy môžu byť značne nepríjemné. Lekári vtedy často predpisujú lieky na upokojenie, ktoré zvyčajne dobre zaberajú.

6. Zhoršenie iných ochorení

Prejavy niektorých ochorení sa môžu počas menštruácie zhoršovať. Ak trpíte astmou, ktorá sa týždeň pred menštruáciou výrazne zhorší, vedzte, že sa nejedná o zhodu náhod. Existuje fenomén nazývaný predmenštruačné zosilnenie, pri ktorom ochorenia ako cukrovka, depresia či artritída sa počas menštruácie výrazne zhoršia. Je vhodné so svojim lekárom prediskutovať, ktoré lieky alebo iné opatrenia by ste mali prijať počas alebo pred menštruáciou, aby ste sa cítili lepšie.

Tiez sa Vam moze pacit