Vedci nedávno prišli s odporúčaním, aby ženy prestali nosiť podprsenky. Tu je dôvod

Feminizmus, ktorý vznikol koncom 60-tych začiatkom 70-tych rokov minulého storočia, vyobrazoval mladé ženy ako nosia podprsenky.

Bol to podobný znak skorej dospelosti ako bolo u mužov narukovanie do armády.

Podprsenky sa tak stali symbolom ženskej nezávislosti. Dnes sa však čoraz častejšie objavujú diskusie ohľadne ich medicínskych následkov.

Podprsenky a ich možný súvis s rakovinou prsníka

Známym sa stal jeden kontroverzný výskum, ktorý došiel so záverom, že časté nosenie podprsenky spôsobuje nezhubné fibrómy a cysty v prsníkoch, ako aj zhubné nádory.

Podľa výskumníkov tu existuje priamy súvis.

Ironicky, bola to jedna americká žena, ktorá začiatkom 20. storočia vynašla podprsenku. Do tej doby ženy v prípadoch, keď chceli zvýrazniť túto časť tela, nosili korzety.

Problém korzetov bol ten, že okrem zvýrazňovania poprsia príliš stláčali vnútorné orgány. Neraz sa stávalo, že z nich ženy dokonca omdlievali.

Zrod podprsenky

V roku 1893 Maria Tuceková vytvorila takzvanú podporu poprsia, ktorá sa dosť podobala na súčasnú podprsenku. O niečo neskôr Mary Phelpsová navrhla vylepšenú verziu a tú už nazvala podprsenkou.

Následne svoj vynález patentovala a predala spoločnosti Warner Brothers Corset Company v Bridgeporte, Connecticute za 1500 dolárov.

Nový vynález sa postupne ujal. Už v 50-tych rokoch 20. storočia boli mladé ženy vyzývané, aby pri športových tréningoch používali podprsenku, ktorá by pevne držala prsia a bránila ich ovísaniu.

Avšak aj samotní výrobcovia uznávajú, že jediným prípadom, kedy podprsenky bránia ovísaniu pŕs, je len počas ich nosenia.

Zistilo sa totiž, že dlhodobo nosená umelá podpora pŕs oslabuje Cooperove väzivo, čo aj tak napokon povedie k ovisnutiu pŕs. Oveľa účinnejšie na zabránenie ovísania sú cvičenia na posilnenie pektorálnych (prsných) svalov.

Odporúča sa, aby ženy nosili podprsenky iba pri športe, čo je oveľa zdravšia alternatíva než ich celodenné nosenie.

Vplyv podprseniek na zdravie prsníkov

Súvis medzi nosením podprseniek a bolestivými cystami alebo nádormi v prsníkoch sa začal prvý krát spomínať v roku 1995, keď Sydney Ross Singerová vydala svoju knihu Dressed to Kill (Obliekaná aby zabíjala).

Bol urobený prieskum medzi 5000 ženami. Ten zistil, že ženy, ktoré nosili podprsenku 12 a viac hodín denne, mali vysoko zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníkov oproti ženám, ktoré ju nenosili.

Dr. Gregory Heigh z Floridy objavil, že vyše 90% žien s ochorením na fibrocystické prsníky zaznamenali zlepšenie stavu, keď prestali nosiť podprsenky.

Súvis medzi nádormi prsníka, či už zhubnými alebo nezhubnými a podprsenkami dáva zmysel, keď si uvedomíme problémy s odvádzaním lymfy z lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v oblasti poprsia.

Lymfatický systém zahŕňajúci lymfatické uzliny v prsiach potrebuje pohyb na to, aby dokázal pumpovať tekutinu, ktorá odvádza toxíny a odpadové látky z tkanív.

Na odvádzanie lymfy nevplýva len samotný pohyb pŕs, ale aj to, keď sú prsia na tesno uzatvorené v podprsenke.

Záver

Dokonca vznikol pokus o štúdiu, ktorá sa snažila vyvrátiť súvis medzi rakovinou a nosením podprseniek, no táto samotná štúdia bila vyvrátená.

Potvrdilo sa to, čo zistil doktor z Floridy:

Ak 90% žien po vysadení podprsenky zaznamenali zlepšenie stavu ochorenia na fibrocystické prsia po vysadení podprsenky, tak potom jej nenosenie pomáha predchádzať rakovine prsníka.

 zdroj: http://www.healthy-holistic-living.com

Tiez sa Vam moze pacit