Všetci vieme, že jazvy sú pomerne častým javom a každý z nás určite má na tele aspoň jednu. Odstránite ich vďaka nášmu receptu!

Všetci vieme, že jazvy sú pomerne častým javom a každý z nás určite má na tele aspoň jednu. Sú prirodzenou súčasťou hojenia. Môžu sa vyskytovať tak na povrchu tela, kde sú viditeľné, ale aj vo vnútri tela, kde si ich existenciu niekedy ani neuvedomujeme. Stáva sa to napríklad po operáciách.

Ako sa formujú jazvy??

Keď je koža poranená a tkanivá roztrhnuté, telo začne v danej oblasti produkovať väčšie množstvo bielkoviny nazývanej kolagén. Kolagén sa postupne hromadí v mieste poranenia, pomáha roztrhnuté tkanivá zaceliť, posilniť a celkovo urýchliť proces hojenia. Počas približne 3 mesiacov (niekedy aj dlhšie) pokračuje jeho tvorba a tiež sa do danej oblasti zvyšuje prekrvenie. Výsledkom je, že jazva nielen zacelí pôvodnú ranu, ale vystúpi aj nad povrch a sčervená. Časom sa množstvo nadmerného kolagénu a prekrvenia zníži a jazva sa stane hladšia, mäkšia a svetlejšia. Jazvy sú síce trvalé, no do dvoch rokov sa ich viditeľnosť postupne znižuje. Po tomto čase už k významnejším zmenách v ich vzhľade už nedochádza.

Príčiny a omyly, ktoré si ľudia o jazvách myslia

Medzi najčastejšie príčiny jaziev patria:

  • úrazy
  • poranenia
  • operácie
  • popáleniny a opary
  • škrabance
  • úmyselné poškodenia

Mnohí ľudia si tiež mylne myslia, že najlepším spôsobom, ako sa jaziev zbaviť, je odstrániť ich pomocou lasera. Laser síce viditeľnosť jaziev zníži, no býva neraz bolestivý a ak sa vykoná neodborne, môže dokonca jazvy ešte zhoršiť.

Domáci krém na jazvy

Ak ste však fanúšikom alternatívnych terapií, potom vám chceme odporúčať jeden domáci krém na jazvy. Ľahko sa pripravuje a je veľmi účinný.

Ingrediencie:

  • 0,5 dcl kakaového masla
  • 0,5 dcl olivového oleja
  • 1 polievkovú lyžicu medu
  • 4 kvapky esenciálneho levanduľového oleja

Príprava:

1. Vložte kakaové maslo do hrnca alebo na panvicu a na miernom ohni ho roztopte. Hneď na to vypnite plyn, nechceme totiž, aby sa príliš zahrialo, inak by mohlo stratiť svoje liečivé účinky.

2. Potom do toho pridajte ostatné suroviny a všetko dobre zamiešajte, až kým nezískate homogénnu zmes. Ak by bola príliš hustá, pridajte do nej trocha vody.

3. Prelejte zmes do uzatvárateľnej nádoby a umiestnite ju do chladničky na približne 20 minút.

4. Domáci krém na jazvy je pripravený na aplikáciu.

Najprv si očistite miesto na pokožke, kde máte jazvu. Potom naň naneste tento domáci krém a oblasť si chvíľu jemne masírujte. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku vykonávajte túto procedúru každý deň 2 krát – ráno a večer. Výsledkom budete zanedlho príjemne prekvapení. Veríme, že sa vám tento článok páčil a budeme radi, ak ho budete zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.

Tiez sa Vam moze pacit