Výstraha! Odhoďte hračky s názvom spinner. Úrady varujú, že deťom môžu vážne ublížovať.

Ich testovanie totiž odhalilo, že môžu byť pre deti veľmi nebezpečné a ublížiť im. Objavili v nich extrémne vysoké koncentrácie toxických látok. V detských rukách sa tak tieto hračky menia na extrémne nebezpečnú vec.

Čo odhalili testy spinnerov?

Fidget spinnery sa vyrábajú v zahraničí, najčastejšie v Číne alebo v krajinách, ktoré majú slabé alebo žiadne regulácie ohľadne toxických látok v hračkách pre deti. Vedci pomocou testov zistili, že obsahujú vysoké množstvá ortute a olova. Niektoré zdroje uvádzajú, že ide až o potenciálne letálne koncentrácie. Tento problém sa netýka všetkých fidget spinnerov, no pre bežného spotrebiteľa je nemožné zistiť, ktoré kusy sú postihnuté kontamináciou a ktoré nie. Keďže ide o nelicencované a neznačkové hračky, môže ich vyrábať doslova každý. Pri testovaní sa zistilo, že kontamináciou je postihnutých zhruba tretina spinnerov.

Odborníci varujú

Spotrebiteľská aktivistka Tamara Rubin uvádza, že keď rozmontovala tieto hračky a podrobila ich testu na olovo, ukazovateľ meracieho prístroja doslova vyletel mimo stupnicu. Napokon v nich namerala 334 ppm (časti na milión) olova a 155 ppm ortute vo farbe a 2 452 ppm olova a 1 562 ppm ortute v kovovej časti. Výsledkami týchto testov zostali odborníci doslova omráčený. Za hranicu bezpečnosti v detských hračkách sa považuje úroveň pod 90 ppm. Keď neskôr Rubin testovala ďalšie vzorky fidget spinnerov, koncentrácie boli dokonca ešte vyššie. Odporúča preto rodičom, aby ich pre svoje deti v žiadnom prípade nekupovali a radšej si vyrobili vlastné.

Len minulý týždeň bolo vyše 200 000 kusov týchto hračiek zadržaných úradmi Európskej únie, pretože nespĺňali európske normy. Preto vždy keď budete kupovať vášmu dieťaťu nejakú hračku, vždy sa presvedčte o jej pôvode a či ju vyrobila dôveryhodná spoločnosť, ktorá dodržiava predpísané normy.

Tiez sa Vam moze pacit