Zdieľajte túto informáciu s každým, koho poznáte! Záhada fibromyalgie je vyriešená!

Ako vedci objavili skutočnú príčinu bolestí?

Uvedený objav zrejme povedie k výrobe účinných liekov, ktoré toto ochorenie budú nielen potláčať, ale skutočne liečiť. Pre pacientov je to výborná správa. K tomuto objavu došli vedci tak, že skúmali pacienta, ktorému v ruke chýbali nervové vlákna zodpovedné za cit. Napriek tomu uvedený pacient pociťoval bolesti. Vedcov prekvapilo, keď vo vzorke kože objavili veľké množstvo nervových vlákien obkolesujúcich krvné cievy. Dovtedy sa verilo, že uvedené nervové vlákna regulujú prietok krvi a pri bolestiach nehrajú žiadnu úlohu. Ukázalo sa však, že v prípade fibromyalgie cez ne dochádza aj k prenosu signálov bolesti. Ide o vskutku prelomový objav, ktorý dáva odpoveď na otázku, prečo tak veľa ľudí s týmto ochorením zažívajú silné bolesti v rukách a prečo chlad príznaky choroby ešte viac zhoršuje.

 

Súčasné verzus budúce lieky

Problémom súčasných liekov proti fibromyalgii je, že pacientom neprinášajú výraznejšiu úľavu. Typické protokoly zahŕňajú užívanie analgetík, protikŕčovitých liekov či antidepresív. Medzi bežné odporúčania lekárov patrí aj dostatok spánku a pravidelné cvičenie. Avšak dnes, keď sa konečne zistila príčina tohto ochorenia, pre pacientov svitá nová nádej, že sa čoskoro vyvinú nové lieky s lepšími výsledkami. Pacienti tak nebudú musieť znášať boj nielen so samotných ochorením, ale častokrát aj so samotnými lekármi. Totižto, ak lekári nedokážu zistiť príčinu, neraz upodozrievajú pacientov zo simulovania, hypochondrie či dokonca psychickej poruchy.

Často zaužívaná prax predpisovania antidepresív na fibromyalgiu nie je tým správnym riešením. Nie je o nič lepšia než sú lobotómie či hysterectómie. Uvedené nové zistenia sú nadmieru sľubné a ponúkajú nádej na lepšiu budúcnosť pre množstvo nešťastných a trpiacich pacientov, ktorým lekári doteraz nedokázali veľmi pomôcť.

Tiez sa Vam moze pacit