Zdravý domáci cesnak.

Zloženie a účinky cesnaku:

Aj keď nemusíte mať jeho chuť práve v obľube, pravidelná konzumácia cesnaku dokáže robiť s telom priam zázraky. Je bohatý na minerály ako draslík, vápnik, horčík, kremík, síra či fosfor a tiež na vitamíny C, D, B, ďalej na mnohé fytonutrienty, fytosteroly a esenciálne oleje. Obsahuje tiež látky nazývané fytoncídy, z ktorých najznámejší je alicín so silnými antibakteriálnymi a protivírusovými vlastnosťami. Alicín však vzniká až pôsobením enzýmov pri pomliaždení cesnaku. Preto, ak chcete vyžiť všetky jeho liečivé účinky, musíte cesnak vždy rozdrviť. Dokáže liečiť mnohé infekcie, dokonca aj také, proti ktorým neúčinkujú antibiotiká. Pôsobí aj proti mnohým druhom húb, mykóz a kvasiniek.

Ako vypestovať cesnak doma??? Potrebujeme následovné:

  • 1 hlávku cesnaku
  • hlinu
  • väčší kvetináč

Inštrukcie

1. Vyberte jednu kvalitnú hlávku cesnaku s 10 až 15 strúčikmi a rozoberte ju na jednotlivé strúčiky. Tie však nechajte v šupke.

2. Strúčiky potom zasaďte do zeme vo vertikálnej polohe (špičkou smerom hore) do hĺbky približne 4 až 5 cm a v rozostupe zhruba 10 cm od seba.

3. Následne ich prekryte hlinou.

4. Kvetináč umiestnite na mieste s dostatočným prísunom slnečného svetla a pravidelne ho zavlažujte podobne, ak to robíte s ostatnými izbovými rastlinami.

5. Keď vyrastú výhonky do dĺžky 10 až 12 cm, odstrihnite ich tak, že necháte nad zemou približne 2 až 3 cm, aby mohli znova dorásť. Taktiež odstrihujte výhonky kvetov, ktoré by zmenšili veľkosť budúcich hlávok.

6. V určitom bode vňať prestane ďalej rásť. Keď vyschne a zhnedne, vyhrabte strúčiky. Každý z nich by mal vytvoriť novú plnú hlávku cesnaku.

7. Ak máte radi aj vňať cesnaku, môžete ho pozbierať ešte predtým, než vňať vyschne. Vňať sa dá použiť rovnako ako mladá cibuľka.

Tiez sa Vam moze pacit