Zistilo sa, že až 25% rýb predávaných na trhu obsahuje plasty alebo človekom vyrobený odpad. Vážne chcete toto jesť? Prestaňme konečne znečisťovať!

Zmena začína od každého jedného z nás. Prosím, šetrime našu zem aj pre naše deti a aj ich deti… Sebectvo spôsobuje veľkú škodu v našom živote.

Šetrime prosím našu Zem!

O dnešnej situácií sa dá povedať toľko, že plasty sú všade a ovplyvnené sú tým v prvom, ale neposlednom rade morské živočíchy. Často sa objavujú správy, že sa v žalúdkoch veľrýb našlo niekoľko kilogramov plastového odpadu. Trpia korytnačky, žraloky, tulene, atď. Ale nielen zvieratá pod vodou, plastov konzumujú veľa aj vtáky žijúce pri mori.

A človek? Zistilo sa, že až 25% rýb predávaných na trhu obsahuje plasty alebo človekom vyrobený odpad. Zhruba štvrtina rýb, z ktorých boli odobrané vzorky na rybích trhoch v Kalifornii a Indonézii, obsahovala v ich tráviacom trakte človekom vyrobený odpad.

Vedcom je jasné, že zvieratá konzumujú „morské“ plasty, ale je im menej známe, čo sa deje, ak sú plasty v ich tele. Známych je viac ako 40 druhov rýb, ktoré konzumujú plasty, pretože si ich mýlia s potravou. Chelea Rochman analyzovala ryby, ktoré boli kŕmené len ich potravou a  tie, ktoré skonzumovali aj plasty. Plasty do tela ryby „vylúhovali“ znečisťujúce látky ako PBC, spomaľovače horenia a polyaromatické uhľovodíky. Zistila že chemikálie sa z plastov prenášajú do tela ryby.

Navyše, plasty plávajúce v mori fungujú ako špongia nasávajúca ťažké kovy, a preto ryby v blízkosti San Diega mali vyššiu koncentráciu týchto kovov v tele. Tieto chemikálie ryby nezabili, ale spôsobili zmeny v ich pečeni. U rýb, ktoré jedli plasty, dochádzalo k vyčerpaniu glykogénu. Glykogén v pečeni slúži ako zdroj energie, ak sme pod stresom. Ryby, ktoré jedli plasty, ho mali menej. Tiež mali v pečeni nadbytok tukových buniek a lipidózu – náznak stukovania pečene. Ryby kŕmené polystyrénom mali zvýšenú úroveň lipidózy, ale ryby kŕmené znečistenými plastami ju mali ešte významne vyššiu.

Fakty o plastových vreckách

 • to, že plastové tašky nie sú biologicky rozložiteľné, ste asi vedeli. Dokážu sa rozložiť iba na menšie a menšie toxické kúsky, pričom znečisťujú pôdu a vodu a vstupujú do potravinového reťazca, keď ich zvieratá náhodou prehltnú.
 • plastovej taške môže trvať 400 až 1 000 rokov, kým sa v životnom prostredí rozloží.
 • plastové vrecká spôsobujú vyše 100 000 úmrtí morských korytnačiek a iných morských živočíchov ročne, keď si ich zvieratá pomýlia s potravou.
 • plastové vrecká patria podľa neziskového centra pre ochranu mora medzi 12 najčastejšie nájdených trosiek na pobreží.
 • takmer 90% trosiek v našich oceánoch tvoria plasty.

SÚ PLASTY BEZPEČNÉ?

Niektoré (obyčajné) plasty sú toxické, ako napríklad plast číslo 3, ktorý je tiež známy ako PVC alebo polyvinylchlorid. PVC obsahuje ftaláty a ťažké kovy a vytvára dioxíny, keď sa páli. Iné plasty obsahujú Bisphenol-A (BPA), ktorý bol identifikovaný ako chemikália, ktorá narúša hormóny. Plasty môžu obsahovať tisícky možných prísad a výrobcovia nie sú povinní zverejniť, z čoho sú vyrobené. Plast môže vylúhovať všeličo, v závislosti na podmienkach (svetlo, teplo) a tom, aké prídavné látky obsahuje. Centrum ekológie (The Ecology Center) odporúča vyhýbať sa plastom kedykoľvek je to možné, a to hlavne pri hračkách, produktoch pre deti a produktoch, ktoré prichádzajú do styku s jedlom a nápojmi.

Čo môžeš práve ty zmeniť??

Tipy, ak sa Ti to nepáči

 • neber si žiadne mikroténové vrecká, ktoré naozaj nepotrebuješ,
 • nekupuj si vodu v plastových fľašiach, používaj napríklad sklenenú fľašu na vodu,
 • vyhýbaj sa používaniu jednorazových plastových pohárov a tanierov,
 • nekupuj plastové hračky svojim deťom, ale napríklad drevené alebo látkové,
 • môžeš podniknúť aj ďalšie kroky, ako napríklad pestovať si vlastnú zeleninu a nekupovať tú v plastových miskách plus plastových vreckách,
 • kupuj to, čo potrebuješ.

Tiez sa Vam moze pacit